Videoyu Görüntüle
Videoyu Görüntüle
Videoyu Görüntüle
Videoyu Görüntüle
Videoyu Görüntüle
Karaman'ın Elması
Karaman | Genel Bilgiler
Hits smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon
Çoğu Karaman'da yetiştirilen 'Şili Elması' marketlerde iki katı fiyata satılıyor.

İthal Şili elması


Tüketicinin 40 yıl yediği elma çeşitlerinden bıktığını fark eden ithalatçılar ile marketçiler, son yıllarda kolları sıvadılar. İthal ettikleri yeşil renkli Granny Smith elmasını pazara sürdüler.

"İthal Şili elması" etiketi ile market raflarında boy gösteren Granny Smith elması tüketicinin beğenisini kazandı. O kadar ki, bizim kırmızı Starking ve sarı Golden elmaların yanı sıra, yeşil Granny Smith'ler de henüz pazaryerlerinde değil ama hemen hemen tüm marketlerde satılan bir elma oldu çıktı.

Aslında Karaman'da yetişiyor
Tüketici tercihlerindeki bu değişimin farkına varan girişimcilerimiz hemen olaya el attılar. Anadolu'da başta Granny Smith olmak üzere, yeni çeşitlerle, yeni elma bahçeleri kurulmaya başlandı.

Şimdi, marketlerde 'ithal Şili elması' etiketiyle, Golden ve Starking'in iki katı fiyatla satılan Granny Smith'lerin hepsi ithal malı değil. Bu yeşil elmaların çoğu Anadolu'daki elma bahçelerinden, özellikle Konya Karaman'dan geliyor. Fakat bizim tüketicinin 'ithal malı' takıntısı yüzünden bunlar pazarda 'Şili elması' etiketiyle satılıyor.
   
Milyon dolarlık elma bahçesi
Yeni çeşitlerle elma bahçesi kuran öncülerden biri Karamanlı Yılmaz Babaoğlu. Karaman'da bisküvi sanayisinin öncüsü olan Bifa Bisküvi'nin kurucularından olan Bababoğlu, bir milyon dolar harcayarak bir elma bahçesi kurmuş. Yılmaz Babaoğlu, 300 dönüm arazide kurulan bu bahçenin öyküsünü şöyle anlatıyor:

"Babam sebzeci idi, meraklı bir adamdı. Karaman'a ilk su motorunu babam getirdi. Karaman'ın koyunu, elması ve buğdayı meşhurdur. Karaman bugün Türkiye'nin elma deposu. Ama elma ağaçlarımız yaşlandı, bahçelerimiz yoruldu. Yenilik gerekli.."

Yılmaz Babaoğlu, yurtdışına yaptığı gezilerde bahçeleri, çiftlikleri gezer ve memleketi olan Karaman'da bir elma bahçesi kurmaya karar verir. Karaman ovasında 300 dönüm arazi alınır ve kollar sıvanır. Hollanda'dan 10 ayrı çeşitte, 60 bin adet 'bodur elma' fidanı getirilir, özel eğitilmiş personelle fidanlar dikilerek bahçe oluşturulur. Güneş yanığına ve doluya karşı korumak için 300 dönüm bahçenin üzeri özel bir ağla örtülür.

Gerisini Yılmaz Babaoğlu'ndan dinleyelim:

Odun değil meyve yetiştir

"Bizim klasik elma ağaçları 8 – 10 metre büyür. Elmayı toplaması dert olur. Merdivenle durmadan, çıkar inersin. Hem işçi yorulur, hem elma hırpalanır. Hâlbuki bizim bodur elmalar öyle değil. Boyu 2,5 metreyi geçmez. Bir çocuk bile yorulmadan kısa sürede elmayı toplar. Hem işçilik maliyeti düşer, hem de elma zedelenmediği için raf ömrü uzun olur. Klasik elma, 7 yaşında meyveye gelirken bodur elma ikinci yaşında meyve verir. Klasik elma önce, 15 – 20 santim çapında, 7 – 8 metre boyundaki gövdesini, ondan sonra da meyvesini besler. Hâlbuki bodur elmanın gövdesi 2 parmak, boyu 2,5 metredir. Bodur elmada beslenmesi gereken odun gövde olmadığı için meyve verimi çok daha yüksektir."

2000 yılında 60 bin bodur elma fidanı dikilen 300 dönümlük 'Bifa Elma Bahçesi'nde 2001 yılında 150 ton elma hasat edilir. Bu miktar geçen yıl 250 ton, bu yıl ise 700 ton olur. Klasik elma bahçesinde hasadın 6 hatta 7'nci yılda başladığını belirten Babaoğlu şöyle diyor:

"Gelecek yıl bin - bin 200 ton elma bekliyoruz. Böylece yatırdığımız bir milyon doları 5 veya 6 yılda geri almış olacağız. Bu yıl klasik elmalar, 300 – 400 bin liradan satılırken bizim elmalar 500 – 600 bin liradan müşteri buldu. Komşu bahçelerdeki elmalar buzhanelere konurken bizim elma buzhaneye girmeden satıldı bitti. Elmamızın bir kısmını büyük marketlere, bir kısmını yurtdışına sattık. Afrika ülkesi Gana'ya bile elma ihraç ettik. Şimdi 250 dönüm yeni bir arazide kiraz ve üzüm yetiştirmeye hazırlanıyoruz."

Ülkemizde bodur meyve fidanının öncüsü Alara firmasının kurucusu Yavuz Taner, meyve ihraç edeyim derken fidancı olmuş. "Tüm dünya, klasik meyve ağacını terk ederek bodur meyve ağacına yöneldi" diyen Tamer şöyle diyor:

"Tat Konserve’de gıda mühendisi olarak çalışırken işten ayrılarak taze kara incir ve kiraz ihraç etmeye başladım. Yurtdışından büyük talep aldık, fakat yurt içinde ihracata uygun kalitede yeteri kadar meyve bulamadık. Bunun üzerine meyve fidanı yetiştirip çiftçiye dağıtalım, meyve ihracatımız artsın diye düşündüm."
Tags:
 
More articles :

» Karaman'nın Ermenek İlçesinde MYO'da Bahar Şenlikleri

Ermenek Meslek Yüksekokulunda düzenlenen Bahar Şenlikleri coşkulu bir açılışla başladı.

» KARAMAN BELEDİYE BAŞKANI KAMİL UĞURLU: ''İŞİN ASLINI BİLMEDEN YAPILAN BÜTÜN SÖYLENTİLER, KARAMAN'IN GELİŞMESİNİ GECİKTİRMEKTEDİR''

Karaman Belediye Başkanı Dr. Kâmil Uğurlu; Karaman’ı Organize Sanayi Bölgesi’ne bağlayan yolun standart dışı olduğunu, bu yolun çift yol haline getirilmesi çalışmasına engel olmak için işin aslını bilmeden yapılan bütün...

» MEVKA Kalkınma Kurulu Toplantısı Karaman’da Yapıldı

Mevlana Kalkınma Ajansı  Kalkınma Kurulu 2010 yılı ilk toplantısı İlimizde yapıldı.

» Türkiye Buluşmaları 2' konferansı Karaman'da gerçekleştirilecek.

Birincisi Adana Milletvekili Ömer Çeliğin katılımıyla Gerçekleştirilen ve Yurt çapında ses getiren "Türkiye Buluşmaları" konferansının 2.'si yapılıyor.

» Karamanlı da Sevindi: Konyaspor Turkcell Süper Lig'de

Bank Asya 1. Lig Yükselme Grubu'nda Konyaspor, Altay ile 2-2 berabere kaldı, puanını 7'ye yükseltti ve grubu lider tamamlayarak Turkcell Süper Lig'e yükselen 3. takım oldu.