Havalar ısındı sessiz katile dikkat! Vakalar 7 kat arttı

Havalar ısındı sessiz katile dikkat! Vakalar 7 kat arttı

Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakalarında da artış görülmeye başlandı. Sessiz sedasız can alan kene ölümlerinin çoğunluğu Sivas, Çorum, Gümüşhane, Karabük ve Yozgat olmak üzere daha çok İç Anadolu bölgesinde görülüyor. Doğu Anadolu'da ölümlü vakaların görüldüğü yerler arasında.

Editor: Haber Editörü
31 Mayıs 2020 - 15:09 - Güncelleme: 31 Mayıs 2020 - 15:12

 

Türkiye'de 2002 ile 2017 yılları arasında görülen 10 bin 562 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) vakalarında 501 kişi hayatını kaybetti. Son olarak geçen hafta sonu Bitlis'in Hizan ilçesinde 12 yaşındaki bir çocuk kene ısırması sonucu hayatını kaybetti. Ülkemizdeki kene faunasının 47 türden oluştuğunu bunların 31'nin insanlar üzerinde konaklayabildiğine dikkat çekiliyor. Prof.Dr. İlhan Çetin, bu yıl kene popülasyonunun artmasında koronavirüsle mücadele günlerinde tarımsal ve hayvansal ilaçlamanın azalmasının da etkili olduğunu belirtti. Kene kaynaklı hastalıkların, hayvan ve insan sağlığı açısından öneminin giderek artması ve vakalardaki artış bilim adamlarını harekete geçirdi. Hitit Üniversitesi bünyesinde kene kaynaklı hastalıklarla ilgili uygulama ve araştırma faaliyetleri yürütmek üzere araştırma merkezi kuruldu.

 

Havaların ısınmasıyla birlikte kene vakalarında da artış görülmeye başlandı. Sessiz sedasız can alan kene ölümlerinin çoğunluğu Sivas, Çorum, Gümüşhane, Karabük ve Yozgat olmak üzere daha çok İç Anadolu bölgesinde görülüyor. Doğu Anadolu'da ölümlü vakaların görüldüğü yerler arasında.

Türkiye'de 2002 ile 2017 yılları arasında görülen 10 bin 562 Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) vakalarında 501 kişi hayatını kaybetti. Son olarak geçen hafta sonu Bitlis'in Hizan ilçesinde 12 yaşındaki bir çocuk kene ısırması sonucu hayatını kaybetti. Olay, Kayaş köyünde gerçekleşti. Kene tarafından ısırıldığı ailesi tarafından fark edilen Şaban Gökalp Hizan Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahalenin ardından çocuk, Elazığ Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesi'ne sevk edildi. Yaşamını yitiren Gökalp, köyü Kayaş'ta toprağa verildi.


KENE VAKALARI GEÇEN SENELERE GÖRE 7 KAT ARTTI

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, KKKA hastalığının Türkiye'de ilk olarak Tokat'ta bir hemşirede rastlandığını hatırlatarak, "KKKA bizim bölgemizin çok ciddi bir hastalığıdır. Özellikle Tokat, Sivas, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzincan ve Yozgat illerini içerisine alan bir bölgelerde çok yoğun bir şekilde kene popülasyonu ve bu keneden kaynaklanan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu bölgede olmasının sebebi kenenin yaşam alanlarının bu bölgede daha çok olumlu koşulların oluşmasından kaynaklanmaktadır" dedi.

'TEDBİR ALINMAZ İSE ÇOK FAZLA OLACAK'

Bu yıl vakaların normalden daha erken görülmeye başladığını ifade eden Prof. Dr. Çetin, "KKKA vakalarını nisan sonu veya mayıs başı gibi görmeye alışkınız. Ancak bu sene maalesef 1.5 ay önce bir sürede KKKA vakaları gelmeye başladı. Bizim geçen yıl bu dönemde vaka sayılarımız 7 ila 8 iken şu anda 40'ları bulan vakalarımız var. Bunların yaklaşık 8-9'u çocuk. Bu zamana kadar 1 can kaybımız oldu. Mevcut hastalarımızın tedavisi çok iyi bir şekilde devam ediyor. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi de bu noktada dünyadaki en iyi tedaviyi yapan hastane konumundadır. Şu anda 35 yatan hastamız var. Geçen yıldan 1,5 ay daha erken bir şekilde kene popülasyonu ve vakalarımız çok hızla arttı. Geçen yılki rakamlarımızın 6-7 katı daha fazla vakamız var. Geçen yıl 122 vakamız vardı ve 5 kişi hayatını kaybetmişti. Bu yıl şu ana kadar vakamız 40'ı buldu. Eğer tedbir alınmaz ise bu sene kene vakalarının çok fazla sayıda göreceğimizi ve hasta sayımızın da yine aynı şekilde çok yüksek olacağını ön görüyoruz" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..