Korkulan oldu! İkinci dalga patladı...

Korkulan oldu! İkinci dalga patladı...

Dünyaya diz çöktüren corona virüs salgınında ürküten rekorlar peş peşe geldi, neredeyse her kıtada tarihi bir felaket yaşanıyor. Çin'de iki ay sonra birçok pazar kapatıldı.

Editor: Haber Editörü
13 Haziran 2020 - 14:47

Dünya üzerinde bu sabah itibariyle corona virüse yakalananların sayısı 7 milyon 750 bini geçti, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 428 bini aştı.

Yeryüzünde son üç günde corona virüs patlaması yaşandı, üst üste rekorlar kırıldı. Çarşamba günü tüm dünyada 135 bin 638 test pozitif sonuç verdi, Perşembe günü bu rakam 137 bin 887'ye çıktı.


Cuma gününe gelindiğiyse, salgının başından beri en ürkütücü sonuç ortaya çıktı. Bir günde 140 bin 917 vaka belirlendi.

Hem vaka hem de can kaybında ilk sırada yer alan ABD'de, son 24 saatte 27 bin teşhis konuldu, Covid-19 791 can aldı. Neredeyse tüm eyaletlerde aşamalı olarak ekonominin canlandırılmaya başlandığı ABD’de de başta Arizona ve Teksas olmak üzere bazı bölgelerde yerel yönetimler hastanelerin yeniden hızla dolmaya başladığını aktarıyor.


Alabama, Florida, Kuzey Carolina, Güney Carolina, Oregon ve Nebraska’da Perşembe günü rekor seviyede yeni vaka tespit edildi. ABD'deki toplam vakalar 2 milyon 117 bini buldu, 116 bin insan yaşamını yitirdi.

Virüsün halihazırdaki merkez üssü Brezilya ise, salgınla kavruluyor. Perşembe günü 30 bin tanı konulan Güney Amerika'nın en büyük ülkesinde, Perşembe günü 24 bini aşkın vaka belirlendi.


Aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun haftalardır fanatik taraftarlarıyla karantina karşıtı gösterilere katıldığı Brezilya, tarihi bir felaketi yaşıyor.
Brezilya, Cuma günü itibariyle 41 bin 901 can kaybıyla İngiltere'yi geçerek dünyada en fazla ölümün görüldüğü ikinci ülke oldu.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), kısa sürede vaka sayısının 1 milyonu geçmesi beklenen Brezilya'daki durumun endişe verici ve virüsün oldukça aktif olduğunu resmen duyurdu.
WHO acil durumlar programı direktörü Michael Ryan, sağlık sistemi şimdilik hala salgınla baş edebiliyor görünse de bazı yoğun bakım servislerinin yüzde 90 doluluk oranı ile yoğun baskı altında olduğunu söyledi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..