TÜTÜN SATIŞINA YASAK 1 TEMMUZDA YÜRÜRLÜKTE

TÜTÜN SATIŞINA YASAK 1 TEMMUZDA YÜRÜRLÜKTE

Resmi Gazete’de yayımlanan kanunla içi dolu sarma sigara satışı 1 Temmuz’dan itibaren yasaklandı.

Editor: Haber Editörü
26 Haziran 2020 - 16:27
Reklam

TBMM'de onaylanan ve bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yasa değişikliği ile çok önemli düzenlemeler yapıldı. Çok çeşitli ekonomik düzenlemeleri içeren değişiklikte en çok dikkat çeken maddelerden birisi de tütün ve tütün mamullerine yönelik yapılan düzenleme oldu.

MAKARONLARA SINIRLAMA GETİRİLİYOR

Yürürlüğe girecek kanun teklifine göre kıyılmış tütünden sarma sagara yapmak konusunda bazı sınırlandırmalar getirildi. İçine tütün doldurularak filtreli sigara yapımında kullanılan makaron adı verilen boş sigaralar bundan böyle Tarım ve Orman Bakanlığı'nın kontrolünde üretilecek. Ayrıca sigara kağıdı ile sigara filtresinin üretimi için de Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan izin alınması gerekecek.

CEZALAR ÇOK AĞIR OLACAK

Bu düzenlemeyle  bakanlıkça izin verilmeden bu ürünleri üretenlere 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ve 5 bin günden 10 bin güne kadar idari para cezası verilecek. Cezalar sadece üretim yapanlarla sınırlı kalmayacak. Bakanlık izni olmadan üretimi yapılan ürünleri satanlara ve alanlara da aynı cezalar uygulanacak.

OTOMATİK MAKİNELERE EL KONULACAK

Makaronlar aracılığı ile otomotik makinelerle sigara yapımına da düzenleme getirildi. Buna göre  bu makinelere de el konulacak. Vatandaşların bu şekilde sigara temin etmelerinin önüne geçilecek.

SİGARA ÜRETİCİLERİ YERLİ TÜTÜNE YÖNLENDİRİLECEK

Yeni yasal düzenlemeyle beraber sigara üreticilerine de yeni yükümlülükler getirildi. Buna göre Türkiye'de sigara üreten markalar en az yüzde 30 olmak şartıyla yerli tütün kullanmak zorunda kalacaklar. Bu seviyeye kademeli şekilde geçiş yapılacak. Bu oran 2022'de yüzde 17, 2023'te yüzde 21 ve 2024'te yüzde 25 şeklinde uygulanacak.

SİGARADAN VERGİ KAYBINA ÖNLEM

Yapılan bu yeni düzenlemeler ise şimdiden büyük tartışmalara yol açtı. Vatandaşlar sigara zamlarının ardından makaron kullanarak tütünden sigara yapıp içmeyi tercih ediyorlardı. Bu durum da sigara satışlarının azalmasına ve devletin ciddi bir vergi kaybına yol açıyordu. Milyarlarca lira ile ifade edilen vergi kaybının ortadan kaldırılabilmesi için tütün ürünlerinin kullanımına dair kanuni sınırlamalar getirildi. Makaronlara, sigara kağıtlarına ve otomatik makinelere getirilen sınırlamalar bu şekilde sigara üretimi yapılıp kullanılmasını engelleyecek.

SİGARA FİYATLARI ZAMLANACAK MI

Ayrıca sigara üreticilerine getirilen kısmi yerli tütün kullanma sınırlamasının maliyetleri arttıracağı şeklinde yorumlandı. Maliyetleri artan sigara üreticileri bunu sigara fiyatlarına yansıtmalarına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Yeni yasayla sigaraya yeni zamlar gündeme gelecek.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..